Батьківський край

Історія селища Новодонецька1 січня 1955 року почалось будівництво селища Новодонецьке. Керівником будівничого управління на той час був призначений Шелестов, помічником керівника працював Антюхов. Робітники будівничої бригади та бригадир Трунов з великим ентузіазмом прийнялись за будівництво першої споруди. Це був будинок по вулиці Жовтневій, в ньому знаходився книжковий магазин №2. Але в 1996 році його було знесено, як і усі інші споруди барачного зразку. Це було зроблено заради підготовки площі перед новим будівництвом Виконкому селищної Ради Новодонецька.
Разом з будівництвом селища проводилось і будівництво дороги, яка повинна була для зв`язку з іншими містами, селами та шахтами района. В 1956 році був збудований міст перед в`їздом у селище, який  діє і сьогодні.
Найпершими були збудовані споруди барачного зразку для проживання робочих шахт «Красноармійська Д-1» та «Красноармійська Д-2». В 1956 році було збудовано першу споруду, в якій до 1986 року був клуб «Шахтар», а після реконструкції в 1988 році було здано в експлуатацію новий будинок для Палацу Культури.
Проходив час, ширилось будівництво селища, а разом з тим зростала і кількість його мешканців. В 1958 році був збудований перший двухповерховий будинок по вулиці Комсомольській. В цей будинок заїхали перші родини, у котрих була малеча – майбутні мешканці селища. Незабаром, в 1958 році почалось будівництво школи, яку через рік, у 1959 введено в експлуатацію. Це українська ЗОШ №16.
Багато з перших вчителів пішли на заслужений відпочинок, деякі пішли з життя, але завжди вчителі були і залишаються у центрі життя селища, вони не лише виховували підростаюче покоління, але і самі жили повноцінним, цікавим, творчим життям.
В 1959 році почалось будівництво продовольчого магазину «Гастроном», який вже у 1960 році зустрів своїх перших покупців. «Гастроном» розмістився в трьох поверховому житловому будинку на перехресті вулиць Комсомольська та Чапаєва. В 2002 році після реконструкції приміщення магазину в ньому було відкрито відділення «Промінвестбанка», який закрили через декілька років.
Навпроти «Гастроному» в 1960 році було відкрито магазин промислових товарів, також у трьохповерховому житловому будинку, але у зв`язку зі складною ринковою економікою він був закритий у 1996 році.
В 1959 році було побудовано лікарню, до якої були направлені  молоді спеціалісти для обслуговування зростаючого населення. З часом лікарня перетворилась на ціле лікарняне місто. Були відкриті такі відділення, як – терапевтичне, родильне, туберкульозне. До послуг населення була предоставлена поліклініка з висококваліфікованими спеціалістами.
Для дітей дошкільного віку було збудовано дитячі садки та яслі, де зараховувались діти з дев`яти місячного віку. Всього у селищі функціонувало п`ять дитячих садків: «Малюк» - перший, потім «Одуванчик», «Радість», Ромашка», та «Дельфін». З часом, «Одуванчик» та «Дельфін» було закрито. На сьогодення діють три дитячих заклади, що знаходяться на балансі Виконкому.
У 1959 році по вулиці Маяковського 6 в приміщенні барачного зразку, було відкрито перший магазин, в ньому продавались промислові та продуктові товари, назву магазин носив «Огонек». В 1997 році він був закритий та снесений.
Для робітників селища, а також пересічних мешканців була введена в експлуатацію столова «Світлана». Вона вміщувала у собі більш ніж 100 бажаючих за один раз.
Будівництво селища Новодонецьке пов`язано з початком будівництва шахти «Красноармійська 2». В 1962 році шахта була передана в експлатацію під назвою гідрорудник «Піонер». Першим керівником був призначений Перов І.В.
Площа поля гідрорудника розташована 25 км на захід від м.Добропілля, та всього у 3 км від селища Новодонецьке. На його території знаходяться села: Самойлівка, Степанівка, Іверське. Через площу проходить залізнична гілка Красноармійськ (Покровськ) – Дубове, що поєднує дві залізничі магістралі Ясинувата – Дніпропетровськ (Дніпро).
Гідрорудник «Піонер» пов'язаний із залізничою магістраллю «Красноармійськ (Покровськ) – Добропілля», яка проходить у 25 км від шахтного поля. Крім того гідрорудник сполучений асфальтованою дорогою з смт. Новодонецьке, м.Добропілля, м.Покровськ.
Разом із введенням в експлуатацію гідрорудника «Піонер» на колектив лягла відповідальність за стан селища. Силами шахтарів було збудовано новий Палац культури, Палац спорту, дитячий садочок «Дельфін», відкриті літні атракціони, котрі функціонували до 1998 року. Для робітників шахти та жителів селища організували МЖК, та збудували три п`ятіповерхових житлових будинка на мікрорайоні «Молодіжний».
Проходив час, звеличувалось населення селища, тож однієї школи вже не вистачало для обучення всіх дітей. Тому, 1 вересня 1965 року, пролунав перший дзвоник у ЗОШ №17.
В 1971 році у селищі почалось будівництво великого елеватора, це було на той час Всесоюзне комсомольсько-молодіжне будівництво. Керівником будівництва був призначений Сахно І.М. Елеватор працює до сьогодні, та вміщує у собі 150 тис. тонн зерна.

В 1962 році Олександрівським відділом культури в селищі була відкрита бібліотека по обслуговуванню дітей та дорослих. Прешою завідуючою бібліотекою була Подушка  Л.М. З 1964 по 1970рр.завідуючою працювала Прудкай Ф.Л. У 1970 році бібліотека перейшла на баланс Добропільського міського відділу культури. З 1981 року селищна бібліотека увійшла до централізованої міської бібліотечної системи, як бібліотека-філія №3, призначена для обслуговування дорослого населення. З 1977 р. в селищі була відкрита дитяча бібліотека, першим бібліотекарем якої була Антюхова А.І. – вона була до цього першим председателем Селищної Ради народних депутатів. У 1997 році фонд бібліотеки для дітей був переданий бібліотеці-філії №3, з того часу бібліотека обслуговує дітей та дорослих. В 2001 році бібліотека переїхала в приміщення колишнього дитячого садку «Дельфін», на мікрорайоні «Молодіжний», разом з бібліотекою приміщення поділяли гуртки дитячої  та юнацької творчості на базі кімнати школяра «Орлятко», яка згодом переїхала до ЗОШ №17. Бібліотека проіснувала у приміщенні «Дельфіну» з 2001 до 2016 року. В липні 2016 р. бібліотека переїхала в приміщення колишнього гуртожитку шахти «Новодонецька»,  по вул. Соборна,8.Немає коментарів:

Дописати коментар